Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přežili byste?

31. 12. 2006

Vyberte si svého nejoblíbenějšího polárníka!

Představte si tohle: zůstali jste trčet na mrazivém pólu a můžete si vybrat jednoho muže, aby vám pomohl. Bude muset být odvážný, otužilý, odhodlaný a řešit nebezpečné situace s chladnou hlavou. Každý z polárníků, které za chvíli poznáte se osvědčil jako odvážný objevitel. Vy si teď můžete vybrat toho, který vám připadá nejzmužilejší. Nyní se pohodlně usaďte a s rozvahou vybírejte, který z těchto uchazečů je ten správný...

Každý z našich uchazečů už změřil své síly a schopnosti přežití se studenými póly. Teď je na vás, vyberte si jednoho z nich za společníka. Přečtěte si pozorně jejich životopisy, abyste měli jistotu, že jste na svou životní cestu zvolili opravdu dobře...

Uchazeč číslo 1:

jméno: Willem Barents (1550-1597)

národnost: holandská

slavné činy: Statečný Barents vykonal tři odvážné výpravy, při kterých hledal novou cestu do Asie kolem severní Sibiře. Když jeho loď uvízla v ledu stal se prvním Evropanem, který strávil zimu v zamrzlé Arktidě!

zvláštní schopnosti: Umí stavět domy z lodních vraků.

Jestlíže chcete zamrzlého Willema, volte uchazeče číslo 1.

Uchazeč číslo 2:

jméno:  sir John Franklin (1786-1847)

národnost: britská

slavné činy: Byl to starý mořský vlk, který procestoval celý svět. Strávil celé roky brázděním arktických moří, když hledal novou cestu do Asie kolem severní Kanady. Sice ji nesnášel, ale zato má vlastní sochu ve Westminterském opatství v Londýně. To je celý on.

zvláštní schopnosti: Skvělý námořník a navigátor

Chcete-li nasoleného sira Johna, volte uchazeče číslo 2.

Uchazeč číslo 3:

jméno: Salomon August Andrée (1854-1897)

národnost: švédská

slavné činy: Pokusil se jako první na světě doletět na severní pól v horkovzdušném balonu. Pojmenoval ho Eagle (Orel). Stal se tak slavným, že jeho vosková podobizna byla vystavěna v muzeu Madame Tussaudové v Londýně. To je teda něco.

zvláštní schopnosti: Byl blázen do létání.

Pokud chcete vzduchoplavce Salomona, volte uchazeče číslo 3.

Uchazeč číslo 4:

jméno: Knud Rasmussen (1879-1933)

národnost: dánská/eskymácká

slavné činy: Chytrý Knud byl prvním, kdo se zabýval tím, jak domorodí Eskymáci přežívají v ledové Arktidě. Naučili ho všechno, co znal a co mu pomohlo stát se špičkovým polárníkem.

zvláštní schopnosti: Lov, rybaření, řízení psího spřežení.

Chcete-li škovného Knuda, volte uchazeče číslo 4.

Uchazeč číslo 5:

jméno: sir Douglas Mawson (1882-1958)

národnost: australská

slavné činy: Skvělý vědec sir Douglas vedl australsko-asijskou antarktickou expedici v roce 1911. Prouzkomal neznámá pobřeží a našel první antarktický meteorit.

zvláštní schopnosti: Otužilost a odhodlání.

Jestli chcete odvážného sira Douglase, volte uchazeče číslo 5.

Tak kterého z těchto horkých kandidátů jste si vybrali? Za okamžik  zjistíte, jestli svou výpravu přežijete. Tady máte výsledky v pořadí od nejhoršího k nejlepšímu...

5. Jestli jste si vybrali uchazeče číslo 2, jste ztraceni. Nenávratně ztraceni. Sir John se možná výborně orientoval na moři, na souši to však bylo něco úplně jiného. V roce 1845 vyrazil do Arktidy se 128 mmuži na palubě. Od té doby o něm už nikdy nikdo neslyšel. Jeho nešťastná žena nabídla za jeho nalezení odměnu 20 000 liber ( tenkrát to bylo hotové jmění)  a sama vypravila několik záchranných výprav. Nikdo však jejího muže nenašel. Nakonec našli záchranáři v roroce1859 vzkaz ukrytý pod hromadou kamení. Stálo v něm, že odvážný sir John zemřel v roce 1847, když se snažil sehnat pomoc.

4. Jestliže jste si vybrali uchazeče číslo 3, přežijete, ale jenom tři měsíce. V roce 1897 vzlétl Salomon s dvěma společníky z ostrovů Špickberk, patřících Norsku, a zamířil k pólu. Pouhé tři dny po startu však stáhl balon dolů usazený led, takže museli nouzově přistát. Všichni tři muži přežívali tři měsíce na dietě z masa lendího medvěda. Všichni tři však nakonec bohužel zahynuli. Až v roce 1930 se našla jejich zmrzlá těla a bylo možné poskládat dohromady tragický příběh letu podle deníků a fotografií. (Salomonovu voskovou figurínu mezitím navíc rozkousali myši.)

3. Pokud jste si vybrali uchazeče číslo 1, budete na pólu v pohodě, ale budete mít potíže s cestou zpátky. Statečný Willem si v krizi zachoval chladnou hlavu a prokázal svou šikovnost. Co myslíte, propadl panice, když jeho loď uvízla? Ani náhodou. Postavil si vanu vyrobenou ze strarého sudu na víno. A místo termoforů s horkou vodou si muži dávali do postele horké kameny. Bohužel se však ani Willem nevrátil zpátky. V létě se vydal na plavbu domů, ale zemřel na kurděje. (Většina jeho mužů však přežila.)

2. Jestli jste si vybrali uchazeče číslo 4, budete v dobrých rukou, i když vám hrozí smrt z otravy jídlem. Odvážný Knud vyrostl v Grónsku. Jako kluk se naučil lovit, rybařit a řídit psí spřežení jako Eskymák. Také ovládal několik eskymáckých nářečí. Později se přestěhoval do Dánska a studoval na operního pěvce. Brzy byl však zpátky v Grónsku a založil tam banku. Peníze z bankovní činnosti použil ke financování několika expedic. (Nakonec zemřel na otravu jídlem, když snědl zkaženého nakládaného alkouna.)

1. A vítězem se stává... uchazeč číslo 5. S nebojácným Douglasem určitě přežijete. On možná vydrží ještě víc než vy. Předvedl totiž celému světu, jak přežít navzdory veškerému očekávání. Během cesty s psími spřeženími najednou jeden z jeho společníků zmizel v ledové průrvě. S ním tam zahučely i saně, psí spřežení, stan i veškeré potraviny. Pak jeho další společník zemřel na otravu jídlem (tou dobou už museli sníst i zbytek svých psů). Polomrtvý sir Douglas se tedy plahočil dál sám. Nějak se mu podařilo dostat se zpátky do tábora...aby viděl jak jeho loď odplouvá pryč! Musel strávit v Antarktidě další zimu. Gratulujeme, sire Douglasi! Tomu se říká ledový klid!

Tak gratuluje všem,kteří si vybrali našeho skvělého vítěze. Jakp zvláštní cenu dostanete vzrušující cestu k sev. pólu se psím spřežením. No ano, brzy se budete plnou rychlostí řítit ledovou plání... a potáhne vás smečka hafanů! Ale nebojte se. Skvěle se vyhýbají průrvám (většinou). Než vyrazíte, máte jenom jeden malý úkol. Musíte se své spřežení zapřáhnout a uřídit sami.

Zdroj: Děsivý zeměpis-Mrazivé Póly